czwartek, 24 listopada 2011

3 - malarstwo - czym malować

Zakładając, że mamy już na czym malować i umiemy narysować to co chcemy, musimy wybrać czym chcemy malować. Najpopularniejsze farby to olejne i akrylowe. Proponuję zacząć od łatwiejszych w "obsłudze" - akrylowych. Z reguły wszystkie farby artystyczne, czy to olejne czy akrylowe są dość gęste i wymagają rozcieńczenia. Najprostszym rozcieńczalnikiem czyli medium w przypadku akryli jest woda. Nie wydziela zapachu, jak terpentyna stosowana do farb olejnych. Oczywiście do akryli są dostępne różne  media, opóźniające lub przyspieszające schnięcie, ale na razie poprzestańmy na wodzie.

Do mieszania farb potrzebna jest palet, którą może być choćby plastikowy talerz lub paleta kupiona w sklepie co nie jest dużym wydatkiem. W sprzedaży są również jednorazowe palety z woskowanego papieru, które po użyciu można wyrzucić (opcja dla leniwych}. Jeżeli zamierzacie malować obrazy większe od pocztówki to zalecam aby paleta nie była mniejsza niż kartka A4 czyli około 20 x 30 cm. Bardzo wygodną i łatwą do umycia jest paleta z kawałka pleksi, najlepiej mlecznej lub przeźroczystej ale zamalowanej z jednej strony białą farbą, tą do gruntowania ( ja właśnie takiej używam).

Kolejna rzecz to pędzle, na początek potrzebujemy co najmniej kilka. Trzy lub cztery szczeciniaki, czyli ze sztywnego włosia o rozmiarach 5, 10, 15 i 20 ( szerokość pędzla w mm przy skuwce). Najlepiej płaskie, gdyż jeden pędzel daje możliwość wąskiego i szerokiego pociągnięcia w zależności którą stroną malujemy.  Oprócz szczeciniaków przydadzą się przynajmniej dwa małe pędzle okrągłe  np. 4 i 6 (średnica w mm) z miękkiego włosia akrylowego, tańsze niż na przykład z włosia borsuka.

Pozostaje jeszcze tylko zdecydować jakie kolory  farb wybrać spośród dziesiątek barw w gablotach czy na półkach. Proponuję wersję "ascetyczną" czyli podstawowe kolory - czerwony, żółty, niebieski plus czarny i biały. Wersja rozszerzona powinna zawierać czerwony - ciepły i zimny, żółty - ciepły i zimny, niebieski - ciepły i zimny plus czarny i biały. Sprzedawcy na ogół wiedzą, które kolory należą do zimnych a które do ciepłych. Decydując się na zakup kompletu farb proponuję te do dwunastu kolorów, wśród których za zwyczaj występują wyżej wymienione plus zielenie i pomarańcze.

W kolejnej części przygody z "malarstwem" postaram się przybliżyć podstawy teorii kolorów i sposoby mieszania farb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz