czwartek, 24 listopada 2011

1- malarstwo - rysunek - od czego zacząć ?

Malarstwo jest jak przygoda lub podróż w nieznane, aby ją zacząć trzeba zrobić pierwszy krok. Zacznijmy od najprostszego podziału na malarstwo figuratywne i abstrakcyjne. To pierwsze obejmuje obrazy przedstawiające przedmioty, obiekty rozpoznawalne, ludzi, zwierzęta a także architekturę. W uprawianiu tego typu malarstwa przydatna jest umiejętność realistycznego rysowania.

- Słów kilka o rysowaniu?
Większość z nas bez względu na wiek zakończyła edukację plastyczną w szkole podstawowej lub gimnazjum. Zajęcia plastyczne z reguły nie skutkowały poprawą umiejętności w posługiwaniu się kredkami, farbami lub ołówkiem. Nauczyciele wychodzą z założenia, że albo ktoś  ma talent plastyczny albo go nie ma. Innymi słowy nie mają zamiaru tracić czasu dla tych bez "talentu". Jednak w przypadku pisania i czytania nie stosują kryteriów "nadaje się" lub "nie nadaje" do opanowania tych umiejętności. Wszystkich uczą pisać i czytać, bez względu na wrodzone predyspozycje. Dlaczego. To proste. Bez umiejętności rysowania i malowania można funkcjonować we współczesnym społeczeństwie ale bez pisania i czytania już nie. Toteż czytać i pisać uczą nas do skutku a malować, bądź rysować nie. Co nie oznacza, że nie wszystkich można nauczyć rysować. W prawdzie jednemu zajmie to więcej czasu niż innemu, ale jest to oczywiście możliwe.

- Prawa i lewa półkula
Opracowanie metod nauczania rysunku na pewno by pomogło, tylko komu na tym zależy. Do umiejętności rysowania na przyzwoitym poziomie dochodziłem latami bazując na cierpliwości i pasji. Aż pewnego dnia wiele lat temu przeczytałem książkę prof. Betty Edwards "Drawing on the Artist Within" (rysunek według intuicji artysty). Na polskim rynku dostępna jest książka tej autorki - "Rysunek Odkryj Talent Dzięki Prawej Półkuli Mózgu". Już wcześniej wiedziałem o podziale pracy mózgu na werbalny i analityczny (domena lewej półkuli) oraz niewerbalny, intuicyjny- atut prawej półkuli. Sposoby wykorzystania tej wiedzy do nauki rysunku zawarte w książce Betty Edwards pozwoliły mi uczyć innych dużo szybciej i skuteczniej. Generalnie chodzi o to aby przystępując do rysowania uaktywnić prawą półkulę odpowiadającą za widzenie przestrzenne. Ponieważ dominującą jest lewa, to ona przejmuje kontrolę i na hasło np. narysuj dłoń, rysuje symbol czyli kółko i pięć serdelków. Aby przejść na tryb wizualny,  należy zniechęcić lewą półkulę do wtrącania się podczas procesu rysowania.

- Rysunek podstawowe ćwiczenia
 Zadania zbyt trudne dla lewej półkuli pozwolą dojść do głosu prawej, co ułatwi nam rozwinąć umiejętności rysowania.
    - Rysowanie lustrzanego odbicia jakiegoś obiektu (profil twarzy, nieregularna zygzakowata linia)

   - Odwzorowanie konturów dłoni poprzez śledzenie kolejnych odcinków, wygięć, załamań itp.Staramy się wykonywać to zadanie bardzo wolno. Podczas rysowania nie odrywamy wzroku od dłoni i nie podglądamy co narysowaliśmy. Efekt pracy na kartce jest w tej chwili nieistotny.  Najważniejszy jest proces obserwacji.

Bardzo pomocna w obserwowaniu rysowanego obiektu jest ramka (okienko), ułatwiająca umieścić elementy widziane w przestrzeni na naszej kartce. Do sporządzeni tego prostego przyrządu potrzebujemy kartonik o wymiarach około 16x13 cm, w którym wycinamy otwór 10x7 cm. Wymiary te odpowiadają w przybliżeniu proporcjom kartek formatu A4 lubA3, na jakich najczęściej rysujemy. Następnie przez środek naszego okienka prowadzimy linie pomocnicze, poziomą i pionową, przyklejając nitki taśmą klejącą. Dla ułatwienia sobie pracy możemy delikatnie narysować linie pomocnicze na kartce. Ważne - w trakcie rysowania ramkę trzymamy w jednej pozycji aby przedmioty obserwowane nie zmieniały pozycji wewnątrz ramki.

     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz